» » Розкопки на м-ні «Мобіль»

Розкопки на м-ні «Мобіль»Розкопки на м-ні «Мобіль»

Упродовж 2006 – 2008 рр. у сел. Пісочин (м-н «Мобіль») харківські археологи проводили розкопки, під час яких було виявлене стародавнє поселення, що колись розташовувалося на березі р. Уди. У результаті дослідження було виявлено комплекси напівземлянкових помешкань та господарчі ями. Місцеві знахідки представлені керамікою, кам’яними знаряддями праці, рештками фауни, основна частина яких датується XV – XIII ст. до н.е. «ГО–«Альтернатива»» зацікавилася результатами розкопок на території нашого селища та звернулася до молодшого наукового співробітника Харківського історичного музею Костянтина Пеляшенка, який брав участь у цій експедиції.

Як Ви натрапили на історичну знахідку?
Із 2004 р. діяв Закон України «Про охорону археологічної спадщини», згідно якого було заборонено забудовувати та приватизувати будь-які пам'ятки археології та культурної спадщини. А оскільки я був безпосереднім учасником організації «Слобідська археологічна служба», то проводив археологічні експертизи земельних ділянок. Вийшло так, що під час виїзду ми виявили культурні шари, які потребували археологічного втручання спеціалістів.

На який період натрапили?
Дивовижно, поселення, яке тут розташовувалось, було багатошарове. Місце розташування настільки вдале для життя, що ми віднайшли декілька культурних шарів, починаючи з доби бронзи (ІІ тис. до н.е.) – це зрубна культурно-історична спільність, бондарихинська культура, скіфський період та черняхівська культура.

Які цікаві знахідки потрапили до ваших рук?
Оскільки це поселення, то особливо дивовижних речей тут не знайдено, але було дуже багато побутових речей. У більшості – це уламки глиняного посуду, сліди життєдіяльності людей та загублені речі: бронзові наконечники стріл, деякі прикраси та рештки господарських приміщень; ями для зберігання зерна та харчів. А також залишки житла, в яких мешкали люди.

Костянтине, а ще які-небудь археологічні знахідки в Пісочині виявлено?

Крім цієї експедиції та скіфсько-сарматської експедиції, яку проводили в 1978 р., про інші я не знаю. На жаль, 23.07.2013 р. набули чинності зміни до Земельного кодексу, за якими попередні археологічні дослідження земельних ділянок при їх відчуженні у власність або користування стають необов'язковими. Це становить величезну загрозу археологічним об’єктам, які можуть бути втрачені назавжди.

Артем Фисун, депутат Пісочинської с/р
svadebnet.ruknig5.ru

Теги: Песочин, Альтернатива, археология, знахідки, культура, історія, знахідки, Харьков


   Залиште ваш відгук

Контакти «ГО–«Альтернатива»»

Помічник депутата Харківської обласної ради: Станіслав Шапарь (095) 191-17-33.
Депутати Пісочинської селищної ради Олександр Тищенко (067) 741-33-91; Людмила Кісєльова
(099) 276-01-54.
Депутати Харківської районної ради: Артем Фисун (095) 671-17-22; Артем Костецький (067) 573-71-03; Дмитро Куріло (050) 532-28-50.
Депутат Харківської обласної ради: Віктор Кисіль (050) 956-18-08.

 

Наш E-Mail: