» » ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМОстаннім часом в Україні більш гострими стають проблеми утилізації, захоронення побутових відходів – людям набридло жити в бруді й смороді. А як вирішувалися подібні проблеми у країнах Європи?

Уже три роки поспіль містечко Трір (Німеччина, земля Рейнланд-Пфальц) приймає українських стажерів, (представників партії Демократичний Альянс), які знайомляться із місцевою системою самоврядування, культурою та соціальною політикою. Під час стажування екс-віце-мер з питань економічного розвитку, доктор Норберт Нойгауз, знайомить із найбільш актуальними сферами містобудування Тріра.

Недарма, один із обов’язкових пунктів програми – поїздка до заводу із сортування та утилізації сміття.

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Тут не тільки показують цикл переробки та утилізації сміття, а й розповідають про етапи становлення компанії «A.R.T.», що цим займається. Колись за містом було старе сміттєзвалище (яких чимало в Україні), що смерділо й турбувало навколишні села. Тепер там цілий завод, де сміття сортується й перероблюється, розподіляється між різними компаніями. А старий смітник покрито спеціальною плівкою.

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Метан, який виробляється у процесі гниття і далі перероблюється на енергію в генераторах, забезпечує половину потреби заводу в електроенергії. Вода, що виділяється при гнитті старого сміття, проходить чотири ступені очищення й забезпечує потреби заводу в технічній воді, а також скидається в річку. Але, зауважте, скидається вже очищеною!

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Проте переробка сміття починається не з заводу, а з просвітницької роботи. Як тільки ми заселилися в будиночок, нам відразу показали: ось сюди кидаєте папір і картон, сюди – те, що придатне до переробки. Скляні банки та пляшки приймають у крамничках, на вулиці стоять контейнери для приймання скла – окремо для білого, зеленого та коричневого.

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Сміття й у місті, й у невеличких селищах навколо вивозиться за чітким графіком. До речі, тарифний план змінюється дуже рідко. Саме тому у Трірі зазвичай раз на рік надсилають лист із розрахунками – квитанцією, а також альманах із календарем вивезення сміття, переліком послуг, які надаються та можуть бути надані, порадами, як можна використати повторно, наприклад, стару олію. А те, що не потрібно раз на місяць надсилати квитанції, розраховувати й нагадувати про сплату й погрожувати неплатникам, виявилось дуже економним – майже мільйон євро місто заощаджує на папері, роздрукуванні й поштових пересиланнях. А загалом, як сказав директор компанії: «Сміття – це великий бізнес».

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Варто зазначити, що міська публічна організація, яка контролює всі процеси, є неприбутковою, тож створює оптимальні умови для громадян і в плані тарифної системи, і в плані зручності. Місто є власником більшості інструментів – баки для сміття, машини для транспортування відходів, лінії переробки. Те сміття, яке місто не може утилізувати або переробити, забирають інші компанії (наприклад, Remondis забирає побутову техніку, метал).

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Усе працює злагоджено й у системі. У Трірі теж починали з малих кроків, з малих районів. Коли кілька десятків років тому проблема старого сміттєзвалища набула загрозливого характеру (такого, як у нас майже у всіх районах Харківщини), зібралися представники міста й землі Рейнланд-Пфальц. Колегіально було вирішено втілювати якісно новий підхід до відходів. Було розроблено кілька варіантів зі збирання сміття, випробувано в різних районах міста й обрано найкращий, найзручніший для людей і найбільш продуманий логістично. Після розрахунків, кожна родина отримала бак для сміття – на 80 л або на 120 л (найбільший бак – 240 л), який вивозиться раз на місяць. Але кожні 2-3 місяці муніципалітет розпочинав новий етап у боротьбі за чисте місто. Розроблялися нові сервіси, нові варіанти розв’язання проблем, підходи до інформування суспільства. Спочатку запропонували відсортовувати те, що можна переробляти, і складати в жовті (обов’язково жовті) пакети, які безкоштовно вивозилися за певним графіком.

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Водоночас було проведено важливу кампанію із виробниками пакувань. Зважаючи на те, що кожен прагнув вирізнитися, ускладнювався процес утилізації або сортування обгорток. Схема збирання, сортування та переробки пакувальних відходів була недостатньо ефективною. Зібрані та відсортовані відходи часто були дорожчими, ніж первинна сировина (папір, картон, полімери, скло, метали). Тому сортували та утилізували близько 25–30% відходів упаковки, інші скидались на звалища чи спалювали. Сьогодні Німеччина є лідером із переробки та вторинного використання відходів упаковки (більше 70 % відходів проходять етап переробки). У Нідерландах ця цифра сягає 65 %, в Австрії – близько 60 %. Подумайте, який відсоток переробляється в Україні?

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Чому ж Німеччина досягла таких результатів? Не в останню чергу це сталось через прийняття так званої «дуальної системи», яка забезпечила обов’язковий збір, сортування та утилізацію використаної тари й упаковки, обов’язкову сплату послуг усіма суб’єктами зі збору й переробки упаковки; високий рівень технології та утилізації.
Фірми, які застосовують пакувальні матеріали для своєї продукції, оплачують послуги зі збирання та утилізації. Зважаючи на це, виробники намагаються створювати пакування, максимально зручне для утилізації та переробки.
Увага до дрібниць і прагнення комплексних рішень – ось що важливо. Окрім того, важливий постійний діалог. Наприклад, у місті вирішили: ті, хто мають присадибні ділянки, можуть не викидати органічні відходи, а максимально використовувати їх для компосту. Для того, щоб цю думку донести до бюргерів, провели широку кампанію: плакати із зірками, які закликали «Компостуй!», передачі на радіо та телебаченні, навіть організували фестиваль.

ЧИСТОТА ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ

Все має бути прагматичним і логічним, людей необхідно мотивувати й пояснювати, що саме це рішення є найбільш оптимальним. «People want to save money, but don't save a waste» (Люди прагнуть зберегти гроші, а не сміття), наголошував доктор Нойгауз.

Зрештою, українці з їхніми садочками, уквітчаними мальвами та чорнобривцями, побіленими хатами, вже давно мають жити за законами екологічної доцільності. Думаю, мало кому подобається палити сміття у себе на задньому дворі або тихцем викидати його в найближчий ярок. Варто тільки запропонувати альтернативу.
Олена Рибка "Демократичний Альянс"


svadebnet.ruknig5.ru

Теги: сміття, переробки, утилізації, відходів, упаковки, заводу, сортування, Україні, найбільш, збирання, Німеччина, місто, компанії, тільки, послуг, Рейнланд, доктор, кампанію


   Залиште ваш відгук

Контакти «ГО–«Альтернатива»»

Помічник депутата Харківської обласної ради: Станіслав Шапарь (095) 191-17-33.
Депутати Пісочинської селищної ради Олександр Тищенко (067) 741-33-91; Людмила Кісєльова
(099) 276-01-54.
Депутати Харківської районної ради: Артем Фисун (095) 671-17-22; Артем Костецький (067) 573-71-03; Дмитро Куріло (050) 532-28-50.
Депутат Харківської обласної ради: Віктор Кисіль (050) 956-18-08.

 

Наш E-Mail: