Під час «виставки-екскурсії» учням продавали камені «сили», «удачі», «екстрасенса», «любові», «здоров’я», «зуб рифової акули» та ін. Вхід для однієї дитини на виставку коштував 15 грн. Вартість одного «каменя» коливалася в межах 5–20 грн. Особливим попитом у дітей користувалися «зуби рифової акули», які йшли по 20 грн. на 1 шт. Залишається тільки здогадуватися, де в такій кількості заїжджі «підприємці» набрали «акулячих зубів».
Усе це дійство відбувалося під час/замість уроків. Як кажуть батьки, діти яких купили ці «мінерали», «камені» дуже нагадують фарбований щебінь. Виторг в одному класі за ці «мінерали» – кілька сотень гривень. Переконані, що під час уроків діти мають навчатися, а не витрачати батьківські гроші на «зуби рифової акули» чи «камені сили», які їм підсовують різні пройдисвіти.
Один із таких «зубів» для наочності було передано під час сесії в президію Харківської обласної ради 25 травня 2017 р. Зважаючи на те, що подібні «заходи» періодично проходять у школах району, було підготовлене звернення до голови Харківської ОДА Юлії Світличної з проханням надати наступну інформацію щодо проведеної виставки-екскурсії «Смачні камінці»:
• хто був розпорядником, організатором та упорядником зазначеної виставки?
• на підставі яких дозвільних документів здійснювалась реалізація продукції виставки?
• скільки грошових коштів було отримано школами та яким чином будуть реалізовані ці кошти?
Феєричну відповідь на депутатське звернення надав заступник голови ОДА Анатолій Бабічев, який ще донедавна керував обласним департаментом освіти: «…обласна державна адміністрація не має можливості здійснювати перевірку господарської діяльності загальноосвітніх навчальних закладів» (лист від 29.05.17 №0173/4100).
Цікаво, чи колишній очільник освіти знає, що школи не є розпорядниками коштів і не мають відповідних рахунків для «господарської діяльності»? При цьому «погодження» надав саме районний відділ освіти, а не школи. Чи є ті, хто повірить, що без «погодження» й «долі» відділу освіти в школу може зайти підприємець і торгувати там «зубами рифової акули», «ребрами Адама» чи «чарівними паличками Гаррі Поттера»?
Крім того, як кажуть у народі, відділ освіти «перевів стрілки» на директорів шкіл, зазначивши, що «…проведення виставок було можливо лише за умови бажання батьків та за погодженням з керівниками навчальних закладів, які й приймали рішення про проведення виставки та оплату». Схоже на те, що обласній адміністрації байдуже, хто і чим торгує в школах області замість проведення уроків, байдуже до безпеки учнів та знань, які вони отримують.
Аби перевірити законність подібних «екскурсій-виставок» в освітніх закладах, було направлене депутатське звернення до Державної аудиторської служби.
Далі буде…
Депутат Харківської обласної ради